WordPress Yazılarınıza Nasıl Kod Bloğu Ekleyebilirsiniz

code review image - WordPress Yazılarınıza Nasıl Kod Bloğu Ekleyebilirsiniz

Bugün WordPress yazılarınıza nasıl kod bloğu ekleyebileceğinizden bahsedeceğim. Birçok WordPress uzantıları bunu yapabiliyor ben kendi kullandığım uzantıdan bahsedeceğim. Ben Crayon Syntax Highlighter kullanıyorum ve kullanmanızı tavsiye ediyorum çok kullanışlı.

Peki uzantıyı nasıl yüklerim ?

WordPress’e giriş yaptıktan sonra sol panelde Plugins(Eklentiler) kısmına gelip Add New (Yeni Ekle) kısmına geliniz. Açılan pencerede sol üst köşede arama yapabileceğiniz bir girdi var oraya Crayon Syntax Highlighter diye aratın.

Daha sonra uzantıyı yükleyin ve aktifleştirin. Aktifleştirdiğinizde Settings (Ayarlar) > Crayon diye yeni bir seçenek gelecek ordan gerekli ayarlamaları kendinize göre yapabilirsiniz. Crayon birçok tema içeriyor ve birçok programlama dilini destekliyor.code2 300x170 - WordPress Yazılarınıza Nasıl Kod Bloğu Ekleyebilirsiniz

CRAYON SYNTAX HIGHLIGHTER NASIL KULLANILIR ?

Uzantıyı yükleyip aktifleştirdiğinizde WordPress’in post (yazı) yazma editörünün araç çubuğunda yeni bir sekme gelecek aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiştir. Butona bastığınız anda yeni bir pencere açılır ve istediğiniz kodu yazarsınız. Kullandıkça daha iyi anlar ve uzantıyı daha iyi keşfedersiniz.

Crayn Syntex Visual Code Add 900x213 300x71 - WordPress Yazılarınıza Nasıl Kod Bloğu Ekleyebilirsiniz

ÖRNEK KULLANIM